Gazze’de 52 gün sonra ilk defa tahliye gerçekleşti

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde 7 Mayıs’tan bu yana sınır kapısı kapalı tutuluyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada dün ilk defa 21 hastanın Gazze dışına tedavi edilmek üzere gönderildiği duyuruldu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamada, “Dün 21 hastanın Gazze dışına tahliye edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, 7 Mayıs’ta Refah sınır kapısının kapatılmasından bu yana gerçekleşen ilk tahliye.” ifadelerine yer verildi.

Tıbbi tahliye ihtiyacına ilişkin açıklama yapan Ghebreyesus, “Halen 10 binden fazla hastanın tıbbi tahliyeye ihtiyacı var. Refah ve Karem Şalom da dahil olmak üzere mümkün olan tüm güzergâhlar üzerinden Mısır’a, Batı Şeria’ya, Doğu Kudüs’e ve gerektiğinde diğer ülkelere tıbbi tahliyelerin kolaylaştırılması çağrısında bulunuyoruz.” sözlerini kullandı.

Ghebreyesus, Tıbbi tahliyelerin sürdürülmesi ve sürecin güvenli, zamanında, şeffaf ve organize bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu hastaların acilen Gazze’de alamayacakları hayat kurtarıcı özel bakıma ihtiyaçları vardır” sözleriyle çağrıda bulundu.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir