Türkiye şiddet olaylarının tırmanmasının ardından Suriye sınırını kapattı

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güvenliğini sağlayan bölgelerde Türk bayrakları yakıldı. Suriye Geçici Hükümeti, olayları kınadı.

Suriye Geçici Hükümeti, “özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkın, Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusunun fedakarlıklarıyla inşa edilen mal ve kurumlara saldırmayı amaçlayan kışkırtıcı çağrılara uymamasını” istedi.

Türk güvenlik güçlerinin de duruma müdahale ettiği bildirildi.

Indyturk’un haberine göre; Yaşanan gergiklerin ardından Cilvegözü Sınır Kapısı, Öncüpınar Sınır Kapısı ve diper sınır kapılar 1 Temmuz’da bir sonraki duyuraya kadar kapatıldı.

KAYSERİ İLE BAĞLANTISI VAR MI?

Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ da Suriye’deki olayların Kayseri’deki istismar olayı ile alakası olmadığını söyledi. Özdağ, şunları dile getirdi:

“Şundan emin olun. Suriye’nin kuzeyinde Türk ordusunun kontrolündeki bölgelerde başlayan olayların sebebi Kayseri’de yaşanan olay değildir. Olaylar Kayseri olaylarından önce başladı. Sebebi Türkiye ve Esad arasında başlayan görüşme ve ticaret ile buna Rusya’nın da destek vermesidir. Özetle olayların çıkma nedeni Türkiye’nin Beşar Esad ile yapmaya başladığı görüşmelerin önünü kesmek ve PYD devleti projesini devam ettirmektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir